środa, 30 grudnia 2009

Training in Trane

Kiedy po raz pierwszy usłyszałem "Giant Steps" Johna Coltrane'a byłem pod wrażeniem jego struktury, którą wtedy (w sposób naiwny) odbierałem jako coś cyklicznego, zamkniętego w kole. Akordy płynnie przechodziły z jednego do drugiego, tworząc wrażenie niepowstrzymanego pędu - w nieprzerwanym ruchu po rozpiętej harmonicznej wstędze Moebiousa. Poza tym utwór zdawał mi się być bardzo wesoły i pogodny - czasami puszczałem go o poranku, żeby się trochę ożywić.

Album "Giant Steps" powstał w 1960 roku (poza tytułowym utworem, znajdował się na nim mój ulubiony utwór - "Naima"). Rozwiązania jakie Trane tu zastosował są kulminacją jego poszukiwań w zakresie harmonii. W tytułowym utworze słyszymy zmiany, które funkcjonują pod nazwą Coltrane Cycle - w pierwszych taktach następuje modulacja o wielką tercję w górę; potem przechodzi do ii-V-I które modulowane są w ten sam sposób.

Swoje nowatorskie pomysły Coltrane wykorzystywał już wcześniej w utworach "Lady Bird" i "Moment's Notice" oraz późniejszym "Countdown". Mówi się, że Trane zainspirował się zmianami z piosenki "Have You Met Miss Jones" gdzie w kilku taktach kompozytor zastosował modulację o tercję wielką.

Parę lat temu szukałem po sieci jakichś materiałów: etiud bądź ćwiczeń z Coltrane'owską harmonią. Natrafiłem na stronę Eddie'go Lewisa (dziś jest ona w całości płatna), gdzie znalazłem szereg przydatnych ćwiczeń. Nazywa się to "Trane 4 Trumpet". Do ściągnięcia ode mnie z serwera (tutaj).

Zamieszczam także solo Tom'a Harrella po Giant Steps ( mp3 ).


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz